Aktuality

Současná překotná, dramatická a, bohužel, i ekonomicky málo příznivá, doba klade na naše rodiny stále větší požadavky a leckdy je těžké jim dostát.

Majitelé společnosti Modrá hříva – Světlo autismu, s.r.o. , se kterou úzce spolupracujeme, proto nabízí našim členům výraznou slevu pro návštěvu hyperbarické komory.

Členové Světla autismu zaplatí za vstup pouhých 390,- korun!

Tato nabídka platí i pro nákup více vstupů na permanentku.

Akce platí od 7. listopadu do odvolání.

Previous Next

Při natáčení podcastu v Pohankovém mlýně Šmajstrla nám pan mlynář prozradil recept na vynikající bezlepkovou a, kdo musí, také bezlaktózovou bábovku. Prozradíme ho i vám.

Pohanková bábovka pana mlynáře

  • 4 vajíčka
  • 200 ml olivového oleje
  • 200 ml mléka bez laktózy nebo obyčejné
  • 150 g cukru
  • 230 g pohankové mouky z Pohankového mlýna Šmajstrla

Žloutky spolu s olivovým olejem, mlékem a cukrem vyšleháme do pěny. Mezi tím si vyšleháme bílky se špetkou soli. Oloupeme jedno větší jablko a nastrouháme nahrubo.

Do větší mísy prosejeme 230 g pohankové mouky, vmícháme do ní vyšlehanou žloutkovou pěnu a přimícháme strouhané jablíčko. Nakonec opatrně vmícháme bílkový sníh.

Vylijeme do bábovkové formy a pečeme na 150 stupňů 45 až 55 minut. Píchnutím špejle vyzkoušíme, a pokud se těsto nelepí, máme hotovo.

Dobrou chuť!

Podcast si můžete poslechnout na našem youtube kanálu https://www.youtube.com/watch?v=ElmJNqs1gmI nebo na našich webových stránkách v sekci Podcasty.

Previous Next

Jsem šlinger a robim na kolotoč na entačku. Každou šichtu natahuju blembak a davam bacha, aby nezrobil šmatlaka. Bo na hamru třa byť furt opatrny.“

Takováto zvukomalebná pojmenování a mnoho dalšího o výrobě v ostravské huti si přečtete v zajímavé publikaci „Jak se mluvi na enhačku“, kterou u příležitosti 70. výročí založení huti vydala společnost LIBERTY Ostrava.

„Cílem knihy je zachovat pro příští generace fragment originální mluvy, kterou tvořily celé generace zaměstnanců Nové huti. Svérázný jazyk se rodil na základech peprné ostravštiny, do níž pronikaly německé odborné výrazy a míchala se polština pracovníků z příhraničí, kteří do nové továrny přijížděli za prací,“ přiblížila důvod vzniku knihy Barbora Černá Dvořáková, která má v LIBERTY Ostrava na starosti komunikaci a společenskou odpovědnost.

Kniha přibližuje pracoviště a technologie ostravské huti od vysokých pecí, kde se vyrábí železo, přes ocelárnu a slévárnu, až po válcovny, kde vznikají konečné produkty. Doprovází ji soudobé i historické fotografie, které jsou doplněny kresbami ostravského kreslíře a karikaturisty Václava Šípoše.

Výtěžek z prodeje knihy věnuje LIBERTY Ostrava našemu zapsanému ústavu.

„Pomoci organizaci Světlo autismu jsem se rozhodli nejen proto, že tato aktivita si podporu nepochybně zaslouží, ale také proto, že ústav pečuje, mimo jiné, i o dvanáctiletou dceru jednoho z našich zaměstnanců,“ vysvětluje Barbora Černá Dvořáková a dodává: „Kniha je k dostání za 80 korun, 63 koruny z prodeje každé knihy jde na organizaci Světlo autismu.“

Zajímavou publikaci si můžete zakoupit v obchůdku se suvenýry ve Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě, který je otevřen denně od 10 do 18 hodin. Koupí získáte zajímavý dárek pro milovníky techniky a pomůžete světýlku autismu, aby mohlo dále plápolat.

Nadace Z nesnáze 21 nám nabídla možnost uspořádání sbírky na podporu našeho projektu Senzorických a podnětných her. Budeme rádi, když nám přispějete jakoukoliv částkou, protože i malý dar je darem velkého srdce. Vybrané peníze použijeme na zaplacení odměny odborného lektora a na nákup terapeutických pomůcek.

Darovat můžete prostřednictvím https://www.znesnaze21.cz/sbirka/senzoricke-a-podnetne-hry-pro-deti-s-autismem#o-sbirce

Děkujeme vám.

Světlo autismu, z.ú. byl založen v roce 2016. Fakticky však začalo vykonávat svou činnost od konce roku 2019, kdy byla jmenována ředitelkou paní Radmila Harazimová.  Paní ředitelka nesplnila očekávání, které jsme měli, a proto nás nepřekvapilo, když  požádala o uvolnění. Její činnost byla ukončena jmenováním nové ředitelky, Mgr. Xenie Kaduchové.

S novou paní ředitelkou došlo k vyhodnocení dílčích cílů, jejich revizi a přepracování strategie k dosažení těchto cílů a také cíle hlavního, kterým je výstavba bezpečného domova pro naše děti.

Od doby nástupu nové paní ředitelky se ve Světle autismu událo mnohé – byla zahájena intenzivní projektově manažerská činnost, zahájili  jsme úspěšná jednání s představiteli Statutárního města Ostrava a města Bohumína, stali jsme se pozorovateli v Pracovní skupině Občané s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením Komunitního plánování Statutárního města Ostrava, ve spolupráci s odbornou terapeutkou jsme připravili velký projekt Senzorických a podnětných her, připravujeme zajímavou kulturní akci. O našich aktivitách informoval server Helpnet a odborný časopis Rezidenční péče věnoval rozhovoru s naší paní ředitelkou celou dvoustranu.

Jsme přesvědčeni, že tato cesta je přesně tím, co náš zapsaný ústav potřebuje. Naše cíle nejsou malé, ale věříme, že se nám je podaří, díky společné práci, naplnit.