Aktuality

Previous Next

LIBERTY Ostrava pro Světlo autismu

Jsem šlinger a robim na kolotoč na entačku. Každou šichtu natahuju blembak a davam bacha, aby nezrobil šmatlaka. Bo na hamru třa byť furt opatrny.“

Takováto zvukomalebná pojmenování a mnoho dalšího o výrobě v ostravské huti si přečtete v zajímavé publikaci „Jak se mluvi na enhačku“, kterou u příležitosti 70. výročí založení huti vydala společnost LIBERTY Ostrava.

„Cílem knihy je zachovat pro příští generace fragment originální mluvy, kterou tvořily celé generace zaměstnanců Nové huti. Svérázný jazyk se rodil na základech peprné ostravštiny, do níž pronikaly německé odborné výrazy a míchala se polština pracovníků z příhraničí, kteří do nové továrny přijížděli za prací,“ přiblížila důvod vzniku knihy Barbora Černá Dvořáková, která má v LIBERTY Ostrava na starosti komunikaci a společenskou odpovědnost.

Kniha přibližuje pracoviště a technologie ostravské huti od vysokých pecí, kde se vyrábí železo, přes ocelárnu a slévárnu, až po válcovny, kde vznikají konečné produkty. Doprovází ji soudobé i historické fotografie, které jsou doplněny kresbami ostravského kreslíře a karikaturisty Václava Šípoše.

Výtěžek z prodeje knihy věnuje LIBERTY Ostrava našemu zapsanému ústavu.

„Pomoci organizaci Světlo autismu jsem se rozhodli nejen proto, že tato aktivita si podporu nepochybně zaslouží, ale také proto, že ústav pečuje, mimo jiné, i o dvanáctiletou dceru jednoho z našich zaměstnanců,“ vysvětluje Barbora Černá Dvořáková a dodává: „Kniha je k dostání za 80 korun, 63 koruny z prodeje každé knihy jde na organizaci Světlo autismu.“

Zajímavou publikaci si můžete zakoupit v obchůdku se suvenýry ve Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě, který je otevřen denně od 10 do 18 hodin. Koupí získáte zajímavý dárek pro milovníky techniky a pomůžete světýlku autismu, aby mohlo dále plápolat.