Vize

Naše vize do budoucna

Jsme skupinka dětí s diagnózou "dětský autismus" a se spoustou dalších problémů, které tento han­dicap nese. Někteří nemluvíme a nerozumíme, neumíme si říct co chceme, co nás bolí, co potřebujeme.

Naši rodiče se nám snaží pomáhat, jak jen mohou, provázet nás dosavadním životem a dělat nám ho veselejší.

Máme však strach, co bude až nebudou mít sílu nám pomáhat.

Hledáme cestu, jak z toho našeho handicapu vyjít dobře - pro náš budoucí život. Proto je na světě také Světlo autismu, z. ú., které má za cíl nám vybudovat bezpečný domov.

Každé z dětí bude mít odhlučněný pokoj, ve kterém bude prostor pro sedačku nebo křesla s konferenčním stolkem, prostor na spaní, úložné skříně a také prostor pro "pracovní záležitosti" tzn. stůl, kde budou moci tvořit, malovat a třeba i psát mejly:-).
Součástí pokoje bude předsíň, koupelna a záchod. Pokoj bude tak velký, aby s dětmi mohli přespávat i rodiče, dokud se děti nerozhodnou je poslat domů.
Celý domov bude přízemní, aby i děti, které mají pohybové problémy, došly do svých pokojíčků sami bez pomoci.
    Domov je situován do tvaru U. Na levé i na pravé straně budou pokoje, které spojuje chodba. V centrální společné části budou mít děti jídelnu s kuchyní a obývacím pokojem. Pro výhled ven v nehezkém počasí jsme jim připravili zimní zahradu, kterou budou moci využívat i návštěvy a personál, který bude mít také své zázemí v podobě pokoje stejně vybaveného, jako mají děti.
    V domově bude rovněž prádelna s úložným prostorem pro ložní a jiné prádlo a také technická místnost. Dále budou mít děti k dispozici odpočinkovou místnost v podobě Snoezelenu, kde budou moct uklidnit všechny své smysly.
    Venkovní část domova bude mít příjezdovou cestu s parkovištěm. V části zahrady budou vysázeny stromy a keře. Na zahradě budou herní prvky, jako například: houpačka, stůl na stolní tenis, ale také lavičky k odpočívání a rozjímání. Součástí bude i přístřešek s posezením, kam se lze schovat před sluníčkem či deštěm.

V této koronavirové době, jsme si o to více uvědomovali, že postavení bezpečného domova pro naše děti potřebujeme urychlit. Naše děti trpí psychicky mnohem víc, než děti zdravé a my rodičové také. Zdravé dítě si může zajít ven a potkat se s kamarády, nebo se seznámit s novými, jejich rodiče si povykládají s rodiči jiných dětí, ale s našimi dětmi si zdravé děti nechtějí hrát. Proto vidíme, že postavení bezpečného domova by byla pro nás spása i v tom, že bychom se v takových těžkých chvílích izolace mohli scházet my rodiče a hlavně naše děti, které se znají a mohou si vzájemně dělat společnost, nebudou sami. Pomozte nám nejen postavit bezpečné bydlení, ale pomozte, prosím nám všem od izolace, samoty a smutku.
Zpracovaná studie je na našich www. stránkách, předpokládaná cena cca 57 mil. Kč.

Pomozte nám uskutečnit náš sen o bezpečném domově pro naše děti. Děkujeme.
Sbírkový účet: 2902037792/2010, www.darujdetem.cz


Bc. Vladimíra Cigánková
maminka Leontýnky
zakladatelka Světla Autismu a členka Správní rady

MODRÁ HŘÍVA - náš domov