Zakladatelé

Zakladatelé Cigánkovi

Světlo autismu jsme založili my dva. Vlaďka a Vláďa Cigánkovi. V roce 2009 jsme se stali rodiči. Dostali jsme tu nejdůležitější a nejtěžší roli v životě a chceme ji využít a naplnit s tou největší pokorou k roli samotné. Narodila se nám Leontýnka a o pár let později v roce 2016 Alánek. O naše děti se staráme s láskou a péči milujících rodičů a chtěli bychom oběma dopřát krásné a spokojené dětství a připravit je se vší zodpovědností na budoucí jejich život.

S našimi dětmi bydlíme v Bohumíně v rodinném domku. Tady se také nejčastěji scházíme s naši blízkou rodinou a našimi přáteli, kteří pro nás hrají neodmyslitelnou součást spokojeného života.

Oba máme rádi chvíle strávené společně s dětmi, hlavně hrou, na procházkách, u televize s mísou brambůrek, cestováním, ale také si rádi zajdeme na dobrou večeři jen ve dvou.

The story of the founders

The Light of Autism was founded by us, Vladka and Vlada Cigankovi. We became parents in 2009 and we got the most important and the most challenging role in our lives, and we would like to fulfil it with humility that this role deserves. Leontynka was born, and a few years later, in 2016, her brother Alanek was born.  We care for our children with love and tenderness of loving parents, and we would like to give both of them a happy and content childhood, and in the process to prepare them responsibly for their future lives. We live in house in Bohumin, where we also often meet with our other family and friends, who form an essential part of our life.

We both enjoy spending time with our children, whether it’s playing, walking outdoors, watching TV with a bowl of popcorn, travelling, but we also enjoy spending time together as a couple, maybe out for a nice dinner.

We are very grateful that we are supported by family, friends, and other supporters of the cause, who together with us believe that we will fulfil our aim – to build a safe home for children with ASC. We have the biggest motivation in the world, which is the never-ending love for our disabled daughter Leontynka.